Tuesday, September 2, 2014

Co oznacza na budynku tabliczka „LEED certified”?

Wielu z nas natknęło się na budynki z wmurowaną tabliczką „LEED certified”. Ale czy dokładnie wiemy co to oznacza? Dobrze jest wiedzieć co to jest, gdyż jest takich budynków w okół nas coraz więcej. A szczególnie w Chicago trudno nie napotkać takiej wywieszki, ponieważ nasze miasto uważane jest nie tylko za miejsce narodzin wieżowców, ale również za światowego lidera tzw. zrównoważonego projektowania (ang. sustainable design). Na dzień dzisiejszy Chicago jest miastem, które może pochwalić się największą ilością budynków z certificatem LEED. 


A właśnie, co to jest LEED?
LEED , inaczej Leadership in Energy and Environmental Design, to system certifikacyjny stworzony w Stanach Zjednoczonych w 1998 roku i jest on obecnie najbardziej rozpowszechnionym na świecie systemem oceny budynków ekologicznych.  Zestaw rygorystycznych wymagań LEED w zakresie projektowania, budowy, eksploatacji i utrzymania ekologicznych budynków ma pomóc nie tylko ocenić czy obiekt jest przyjazny środowisku, ale również ma pomóc zarządcom budynków w obniżeniu kosztów utrzymania.


Wymagania LEED zostały opracowane przez +USGBC (U.S. Green Building Council)  jako system punktowy, według którego ocenia się czy wybudowane budynki mają pozytywny wpływ na zdrowie ich użytkowników oraz na całe środowisko. Kryteria stosowane do oceny to miedzy innymi lokalizacja budynku, zużycie wody i energii, emisja dwutlenku węgla oraz dostęp do światła dziennego i jakość powietrza wewnątrz. Aby otrzymać certyfikat LEED budynek musi spełniać wstępne wymagania oraz zdobyć conajmniej 40 punktów. Uzbieranie 40 punktów jest wynagrodzone certificatem „LEED certified”, co oznacza, że budynek jest zakwalifikowany jako ekologiczny. Jednakże istnieje kilka poziomów certifikacji. Uzyskanie 50 punktów przez budynek to osiągnięcie poziomu srebrnego („ LEED Silver”), 60 punktów pozwala dotrzeć do poziomu złotego („LEED Gold”) natomiast 80 puntów pomoże zdobyć prestiżowy poziom platynowy („LEED Platinum”). 


System LEED dopasowany jest do wszystkich rodzajów budynków, zarówno komercyjnych jak i rezydencjonalnych. Dla ułatwienia stworzono pięć różnych rodzajów systemów oceny ze wzgledu na rodzaj budunku: 

1. nowe budynki komercyjne np. szkoły, szpitale, wieżowce;
2. nowe wnętrza komercyjne np. biura, hotele, sklepy;
3. operacja i konserwacja (wprowadzanie ulepszeń bez większych przebudowań);
4. planowanie i rozbudowa dzielnicy mieszkalnej, komercyjnej lub mieszanej;
5. domy mieszkalne, jednorodzinne i wielorodzinne.

Uzyskanie certyfikatu LEED nie jest łatwe i wymaga zatrudnienia doświadczonego konsultanta. Często inwestorzy obawiają się podchodzić do certifikacji z powodu możliwego zwiększonego kosztu projektowania i budowy. Ten dodatkowy początkowy koszt nie powinien jednak nikogo odstraszać, ponieważ certifikowane budynki LEED pomagają zaoszczędzić na późniejszych kosztach utrzymania budynku. Istotnym jest ubieganie się o certifikację odpowiednio wcześnie, najlepiej podczas etapu projektowania, ponieważ późniejsza decyzja może uniemożliwić spełnienie wymagań i obowiązujących kryterii. Właściciele budynków podchodzą do procesu certyfikacyjnego LEED z różnych powodów. Niektórzy chcą stosować się do standardów LEED, aby zapewnić wysoki poziomu jakości powietrza w pomieszczeniach. Inni chcą uzyskać lepszą wartość przy sprzedaży ich własności. Inni znowu, chcą po prostu dać dobry przykład do naśladowania. Bez względu na powód, z troską o zdrowie naszych klientów, w biurze Annaline Interior Design  proponujemy i zachęcamy do stosowania zasad zrównoważonego projektowania. I nawet, jeśli nie pracujemy nad budynkiem poddanym procesowi certyfikacji, projektujemy wnętrza z myślą o ochronie środowiska i komforcie naszych klientów. 

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
https://annalineid.blogspot.com/

Przykłady certyfikowanych budynków:

Platinum LEED:
Chicago FBI Building - 2111 W. Roosevelt Road,
Chicago, IL
Jewish Reconstructionist Congregation Synagogue - 303 Dodge Ave. Evanston, IL
Chicago Center for Green Technology - 445 N. Sacramento Blvd, Chicago, IL

Gold LEED:
Park Huron – a luxury apartment complex - 469 W. Huron St., Chicago, IL
Haworth Chicago Showroom - 222 Merchandise Mart Plaza # 312, Chicago, IL
Takeda Pharmaceuticals North America, Inc - One Takeda Parkway
, Deerfield, IL

Silver and Bronze LEED:
West Englewood Public Library — 1745 West 63rd Street, Chicago, IL
Tarkington Elementary School — 3330 West 71st Street, Chicago, IL
One South Dearborn Office Building Complex — One South Dearborn,
Chicago, IL
Cook County Domestic Violence Courthouse – 340 South Michigan Avenue, Chicago, IL
22nd District Police Station - 1900 West Monterey Avenue, Chicago, IL
Target McKinley Park - 1940 W 33rd St,
 Chicago, IL

No comments:

Post a Comment