Monday, November 17, 2014

Dywany z włókien roślinnych

Większość współcześnie produkowanych dywanów jest wykonana z włókien syntetycznych.  W związku z tym, jednym z popularnych trendów przy projektowaniu luksusowych mieszkań jest stosowanie dywanów z włókien naturalnych (ang. natural fiber rugs). Proszę się jednak nie zniechęcać, bowiem nie jest to moda tylko dla bogaczy. Naturalne dywany są dostępne na każdą kieszeń.

Najpierw przyglądnijmy się bliżej pojęciu „włókna naturalne” . Mianowicie, do włókien naturalnych zaliczamy te pochodzenia roślinnego (jak np. bawełna, len, sizal, konopie), zwierzęcego (jak np. owcza wełna, kozia sierść, końskie włosie, ptasie pióra, kokony jedwabników), i mineralnego (azbest). Jak wszystkim wiadomo, azbest jest szkodliwy dla zdrowia, więc nikt nie myśli o wytwarzaniu z niego dyawnów. Dywany z włókien pochodzenia zwierzęcego dominują rynek, należą jednak do najdroższych opcji. Dlatego poniżej skupię się nad analizą dywanów z włókien pochodzenia roślinnego.

Dlaczego dywany z nici roślinnych są popularne?

1.      Ekologia:
Jedną z najbardziej atrakcyjnych cech dywanów naturalnych jest fakt, że są one wykonane z trwałych zasobów naturalnych (stosunkowo szybko odnawialnych surowców). Produkcja dywanów z włókien roślinnych ma stosunkowo niewielki wpływ na środowisko. W przeciwieństwie do wyrobów syntetycznych, tekstylia wykonane z przędzy roślinnej są biodegradalne, a więc rozkładają się po jakimś czasie, nie zalegają na wysypiskach śmieci i nie niszczą środowiska. Wybór takich dywanów jest szczególnie popularny wśród osób dbających o ekologicznie zaprojektowanie mieszkania.
Jest jeden wyjątek: bawełna, której zwykle nie wymienia się w grupie dywanów ekologicznych. A dlaczego? Ponieważ jest ona produkowana przy użyciu ogromnej ilości pestycydów. Te niezwykle agresywne środki chemiczne zatruwają wody gruntowe i są zagrożeniem dla zdrowia, ludzi, zwierząt i roślin. W konsekwencji tyko tekstylia z ekobawełny są uznawane za ekologiczne, ale jak dotąd jest ich na rynku bardzo mały procent.

2. Cena:
W porównaniu do dywanów z nici pochodzenia zwierzęcego, ceny dywanów z włókien roślinnych są bardziej atrakcyjne, bowiem na koszt dywanu, oprócz jego wielkości i skomplikowanego wzoru, wpływa rodzaj materiału użytego do jego produkcji. Stąd nie zdziwi fakt, że najtańsze dywany będą z nici najtańszej rośliny jaką jest juta, a nie z wełny owiec nowozelandzkich.  

3.      Estetyka:
Dywany z włókien roślinnych, wzbudzają zachwyt swoją prostotą i ascetycznym pięknem. Dopasowują się doskonale zarówno do wnętrz współczesnych jak i tradycyjnych. Włókna naturalne, cechują się nieregularnością, która jest częścią ich uroku. Różnica w grubości nici i kolorze wpływa na to,  że każdy produkt jest niepowtarzalny.


Do połowy XX wieku rośliny (z wyjątkiem bawełny), na rynku produkcji dywanów prawie się nie liczyły.  Używano je głównie do wyrobu lin i sznurków. Dopiero pod koniec XX wieku, dzięki rozwojowi technologii tkackich oraz coraz większemu zainteresowaniu surowcami ekologicznymi wróciły one do łask. A zatem, z jakich roślin najczęściej produkuje się dzisiaj nici na dywany? Warto je omówić, bowiem jest ich duży wybór w sklepach, i często trudno jest zdecydować się na odpowiedni produkt.

1.      Sizal (ang. sisal) – uzyskiwany z liści agawy, jest najbardziej wytrzymałym ze wszystkich włókien naturalnych. Czyli dywany z sizalu nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu, jak korytarze i salony. Są one bardzo odporne na większość plam i są łatwe w utrzymaniu. Nie nadają się na zewnętrz tarasy czy balkony i do pomieszczeń, gdzie mogą być narażone na zamoczenie, jak np. łazienki, kuchnie czy pralnie.

 
2.      Juta (ang. jute) – to najbardziej miękkie z włókien naturalnych. Oznacza to, że dywany z juty są najmniej trwałe. Jednak są one najbardziej popularne, ponieważ nie tylko przypominaja swoim wyglądem wełnę oraz są najprzyjemniejsze w dotyku, ale również należą one do najtańszych. Nie nadają się na zewnętrz.


3.      Trawa morska (ang. seagrass) – bardzo wytrzymałe włókno, odporne na plamy. Trawa morska nie jest barwiona, co oznacza, że nie wydziela, żadnych szkodliwych środków chemicznych ani toksyn, co jest idealne do mieszkań alergików lub do pokoi dziecięcych. Mało odporne na warunki atmosferyczne, za to nadają się do piwnic czy do ruchliwych korytarzy.

 

4.      Trawa górska, konopie (ang. mountaingrass lub hemp) –włókna z tej trawy są troszkę twardsze od tych z trawy morskiej. Również się ich nie barwi i pozostawia w naturalnym ciemnym, prawie brązowym kolorze. Takie dywany mają bardziej zróżnicowaną teksturę niż te z trawy morskiej.


5.      Skorupa kokosa (ang. coir) – włókna te są stosunkowo wodoodporne (też na wodę morską), stąd cieszą się one popularnościa wśród producentów mat i wycieraczek.

6.      Bambus (ang. bamboo – dość wytrzymałe włókno odporne na naturalny ogień i wodę. Dywany lub maty bambusowe są bardzo łatwe w pielęgnacji (można je nawet umyć pod prysznicem), ale powinny mieć filcowy podkład, aby nie rysować podłóg.


Projektanci wnętrz uwielbiają dekorować wnętrza dywanami z włókien naturalnych, ponieważ niezależnie od tego czy jest to drogi perski wyrób czy mało kosztowny dywan z juty ich walory przewyższają pod każdym względem produkty syntetyczne. Ponadto dywany te łatwo dopasowują się do pomieszczeń zarówno formalnych (jak np. jadalnia) jak i mniej formalnych (jak np. sypialnia czy pokój dziecinny). Można do nich użyć ozdobną bordiurę (obwódkę), a także zamówić na każdy wymiar. Kiedy zaistnieje potrzeba wyeksponowania w pomieszczeniu bardziej ozdobnych mebli i kolorowych obrazów, pełnią one funkcję wiążącego i uspokajajacego tła.

 
Próbka dywanu z sizalu w ozdobną bordiurą:
Ja sama, kiedy dekorowałam swoje własne mieszkanie od początku wiedziałam, że na pewno dobiorę dywany z nici naturalnych, co też wszystkim moim klientom polecam. Takie naturalne wyroby pozwalają stworzyć nie tylko ekologiczne, ale też eleganckie i niepowtarzalne wnętrza. Co więcej, jestem zwolenniczką naturalnej kolorystyki, ponieważ pomimo możliwości wybielania lub farbowania włókien roślinnych na setki kolorów, takie zabiegi nie są nigdy trwałe. Z czasem farbowane dywany ciemnieją lub blakną i wracają do naturalnego koloru. Ponieważ dywany naturalne są dość płaskie, często używam ich warstwowo z innymi. Służą one wtedy jako naturalne tło dla mniejszych, ale bardziej ozdobnych perskich dywanów czy naturalnych skór z sierścią, które w innym przypadku byłyby za małe do danego pokoju, tym samym niewłaściwie wyeksponowane.

Po tym krótkim przeglądzie mam nadzieję, że wzbudziłam państwa zainteresowanie pięknymi dywanami z roślin i chęć ich nabycia do swoich mieszkań.  Zachęcam wszystkich do zwrócenia uwagi na ten ekologiczny trend, który jak przewiduję będzie w przyszłości dominujący.

Anna Grochowska NCIDQ, IIDA, LEED AP ID+C
ANNALINE INTERIOR DESIGN LLC
+ANNALINE ID 

Przykłady na warstwowe dekorowanie dywanami.


Bonus dla dociekliwych:
Z jakich innych włókien roślinnych produkuje się dzisiaj nici?
·        len (ang. flux),
·        manila, czyli włókna z liści banana (ang. abaca),
·        trzcina cukrowa (ang. bagasse),
·        kapok (ang. kapok),
·        sosna (ang. pine),
·        rafia, czyli palma iglasta (ang. raffia),
·        szczmiel biały lub rami/ramia, czyli rodzaj azjatyckiej pokrzywy (ang. ramie),
·        ketmia konopiowata (ang. kenaf),
·        ananas (ang. piña),
·        piasawa (swahili: piassava) -włókno z palm przeznaczane na szczotki i miotły 
·        drewno (ang. wood).


No comments:

Post a Comment